Izolacja termiczna włóknem celulozowym jest sprawdzoną i stosowaną od dziesięcioleci techniką w USA, jak i w Europie Zachodniej oraz Skandynawii.
Czym jest wełna celulozowa
Jest cennym surowcem i szczególnie dobrze nadaje się jako izolator termiczny. Ze względu na strukturę jej porów zdolnych do zamykania dużych ilość powietrza, zmniejszając straty ciepła. Celuloza jest stosowana w postaci płatków (wiórków lub wełny) lub w postaci paneli; płatki otrzymywane są głównie z czystego papieru gazetowego (80%), który jest mielony i lekko prasowany. Następnie, masa traktowana jest solami boru (około 15% masy), które zmniejszają palność i zapobiegają inwazji owadów i pleśni. Płatki celulozy są lekkie i elastyczne. Gotowa do użycia izolacja z włókien celulozowych jest całkowicie bezwonna, nie zawiera substancji syntetycznych i nie wydziela szkodliwych gazów.
Właściwości wełny celulozowej
Pozwala uzyskać ważne walory praktyczne, energetyczne i ekonomiczne. Dzięki swoim właściwościom izolacja z włókien celulozowych doskonale izoluje przed zimnem i ciepłem. Jest to izolator całkowicie przepuszczający powietrze, pełniący funkcję balansera higrometrycznego: dzięki temu chroni przed powstawaniem kondensacji, wilgoci i pleśni na ścianach. Specyfika włókna celulozowego sprawia, że jest to również doskonały izolator akustyczny. Posiada wysoką wartość „przesunięcia fazowego”, czyli czasu pomiędzy pochłonięciem ciepła a jego uwolnieniem.
Zalety celulozy
- Doskonały izolator termiczny (wysokie wartości „przesunięcia fazowego”). Pozwala zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie zimą oraz oszczędzać energię na klimatyzację latem,
- Wolność od grzybów, pleśni, owadów i szkodników,
- Lekkość (nie obciąża konstrukcji),
- Prace izolacyjne można wykonywać na różnym etapie prac budowlanych (np. ocieplenie z celulozy można wykonać przed lub po montażu płyt G-K co jest niemożliwe w przypadku klasycznych ociepleń),
- Ciągłość izolacji (nie tworzą się mostki termiczne z powodu połączeń lub nieciągłości między różnymi elementami),
- Szybka instalacja i możliwość przeprowadzenia interwencji bez wykonywania prac pomocniczych lub konstrukcyjnych,
- Dzięki zastosowaniu tego materiału ściany oddychają, ponieważ włókno celulozowe jest produktem, który pochłania nadmiar wilgoci z powietrza i uwalnia ją, gdy otoczenie jest bardziej suche. Nie ma ryzyka, że włókno celulozowe zgnije podczas mineralizacji produktu.
Wady celulozy
- Do wykonania izolacji potrzeba wykwalifikowanej ekipy (istnieje ryzyko „wydmuchania” płyt G-K lub OSB przez niedoświadczonych instalatorów),
- Potrzeba użycia specjalistycznych maszyn do nadmuchu.
Korzyści dla środowiska
Będąc izolatorem wyprodukowanym z surowców pochodzących z recyklingu i poddanym obróbce z całkowicie naturalnymi dodatkami, izolacja celulozowa jest jednym z najlepszych ociepleń przyjaznych środowisku. W przypadku rozbiórki i konieczności usunięcia izolacji, wełnę celulozową można odzyskać i ponownie wykorzystać. Ponadto ze wszystkich izolatorów dostępnych na rynku to ten, który zużywa najmniej energii do wyprodukowania.